26. Nike Budapest Nemzetközi Félmaraton

Az őszi futószezon elkezdődött, a nyár viszont – legalábbis az időjárás alapján – nem ért véget szeptember 4-én: 30 fokban zajlott a 26. Nike Budapest Nemzetközi Félmaraton, amelyre rekordlétszámú, közel 12 ezer nevezés érkezett.

Hagyományosan a Nike Budapest Félmaratonnal kezdődik a BSI őszi futószezonja szeptember legelején. A mai esemény az időjárás szempontjából nyáriasra sikeredett, de nem ez volt az egyetlen különlegessége. A közel 12 ezer résztvevő azt jelenti, hogy rekord született az esemény történetében. Ezek után mivel is folytassuk a mai versenyről szóló beszámolót? Talán azt jellemzi az idei Nike Budapest Félmaratont a legjobban, amit Péter Attila, a BSI eseményeinek állandó szpíkere mondott a 21 kilométeres táv rajtja közben: „Soha ilyen még nem volt!”

Hát bizony nem. Nem volt még olyan, hogy a versenyre közel 7 ezren nevezzenek a félmaratoni egyéni indulásra. Nem volt még olyan, hogy 1500-nál is több külföldi érkezzen a budapesti félmaratonra. És olyan sem volt, hogy e sorok írója, aki a rajtkaputól majd’ ötven-száz méterre nézte a rajtot, 10 perccel a rajtpisztoly eldördülése után speciel nem látta a futófolyam végét.

Egyébiránt már reggel minden adott volt ahhoz, hogy jó hangulatú verseny legyen a nap folyamán. A városligeti nagyrét szinte egyik percről a másikra megtelt futókkal és kísérőikkel. A rajtnál pedig… Nos, a rajtnál olyan hangulat és szurkolás alakult ki, hogy azt már tanítani kellene. A félmaratonistákat Csomós Miklós, Budapest főpolgármester-helyettese indította, és végig szambás ütősök kísérték. A magyarok mellett ausztrál, cseh, finn, orosz, osztrák, szerb és még annyi nemzetiségű futó indult, hogy felsorolni is sok lenne.

A férfiak mezőnyében három futó – Koszák Zsolt, Kovács Tamás és Végh Tibor – haladt együtt 6 kilométeren keresztül. Onnan a két veszprémi, Zsolt és Tamás viaskodott egymással, de aztán Tamás a 15-16. körül kissé „meglépett”, az utolsó előtti kilométertől pedig egyedül futott, és meg is nyerte a versenyt. A nőknél a szombathelyi Kálovics Anikó végig magabiztosan vezetett, egyedül a 15. kilométer tájékán közelítette meg őt Kovács Ida. Anikó győzelme azonban nem forgott veszélyben, így a nőknél ő nyerte az idei budapesti félmaratont. A férfi és női győztes egyben a félmaratoni országos bajnokságot is megnyerte.

„Tisztában voltam azzal, hogy erős lesz a mezőny, de bíztam a győzelemben. Önbizalmamat tovább erősítette egy háromhetes jól sikerült edzőtábor is. A melegre figyelni kellett, nehogy elfussam magam, de alapvetően nem kerültem egyszer sem hullámvölgybe. Az eredménnyel természetesen maximálisan elégedett vagyok, a hőség azonban másfél-két percet jelentett” – értékelt a befutó után Kovács Tamás.

„Nem gondoltam volna, hogy még szeptember első hétvégéjén is ennyire meleg lesz, ezért így utólag azt kell mondanom: erősen kezdtem. Tudatos volt a rajt, ugyanis szerettem volna 1:13 körül célba érni, két perc hiányzott a teljes sikerhez. Az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy fáradtan érkeztem a Városligetbe, éppen tegnap jöttünk haza egy hosszú autóút után az edzőtáborból. Tízezer körül éreztem először, hogy kiestem a ritmusból, de 15-ig képes voltam helyrerázódni. Ki kell pihennem magam, hogy egy hónap múlva jobb idővel rukkoljak elő” – ezt pedig Kálovics Anikó mondta a célba érkezés után.

A félmaratoni indulók – egyéniek, a párosok tagjai és a Fuss Budapest Trió váltói – hosszú ideig érkeztek célba. A befutókat végig a szurkolók vastapsa kísérte. Azt kell, hogy mondjuk, aki ilyen kánikulában lefutotta a 21 kilométert, vagy valamelyik váltó tagjaként indult, valóban elismerésre méltó teljesítményt ért el. Persze ahogy az ilyenkor lenni szokott, sok-sok ismert személyiség is eljött versenyre. Lefutotta a félmaratont többek között Kovács Kokó István olimpiai bajnok ökölvívó, Miklósa Erika operaénekes és Molnár Zoltán, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára.

A félmaraton befutói után mintegy háromnegyed órával a Nike Ligetkör indulói rajtoltak el. Ez a kisebb, kellemes futás is jó, mondhatni családias, baráti hangulatban zajlott. A versenyközpontnak helyet adó nagyréten, ahol kiállítói sátrak és sportszervásárlási lehetőség várta az érdeklődőket, ugyancsak végig nagy volt a nyüzsgés. A Nike Budapest Félmaraton a kora délutáni órákban az eredményhirdetéssel ért véget.

A BSI következő eseménye a szeptember 10-i 16. EDF Éjszakai Futás lesz.